top of page

O naší farmě

Bio Farma.jpeg

Jsme rodinná farma hospodařící v katastrálním území Vlčnov u Uherského Brodu na 110 ha půdy a chovající 130 kusů skotu holštýnského plemene, z toho 50 dojných krav. S hospodářstvím začal můj otec v roce 1992 s jednou krávou doma ve chlévu a malou polností. Postupně se nám podařilo vypracovat k dnešnímu stavu, kdy již máme vlastní areál (část bývalého areálu zemědělského družstva).

 

Dobytek je ustájen v rekonstruované stáji a přilehlých přístřešcích v kotcích se stlaným ležištěm a každodenně vyhrnovaným krmištěm. K dojení je použita rybinová dojírna 2*4. Dojí se dvakrát denně. Krmení probíhá jednou denně a to ráno. Základem krmné dávky je kukuřičná siláž, vojtěšková senáž, seno (ječná sláma), pivovarské mláto. Jadrná složka je namíchána z vlastní pšenice, ječmene a hrachu, dále nakupovaného extrahovaného řepkového šrotu a minerálních doplňků od firmy Sano.   Většinu práce na farmě obstaráváme s jednou zaměstnankyní a v blízkém rodinném kruhu. 

 

Od roku 2008 máme uprostřed vesnice v provozu automat na prodej čerstvého mléka, který je v provozu 24/7. Zákazníci si mléko čerpají do vlastních nádob. V loňském roce se nám podařilo začít zpracovávat malou část denní produkce mléka ve firemní minimlékárně. Vyrábíme čerstvý sýr, smetanu ke šlehání, tvaroh a jogurt. Pouze sýry jsou vakuovány do plastových obalů, všechny ostatní výrobky dáváme do vratných skleněných nádob. Převážná většina produktů je prodána přímo zákazníkovi z minimlékárny, jen malá část je dodávána do prodejny zdravé výživy v Nivnici a bezobalových prodejen v Uherském Hradišti (Bezobalov) a Uherském Brodě (Bezva pastva). V listopadu 2019 byly naše výrobky oceněny známkou Tradičního výrobku Slovácka.

 

IMG_9634.JPG

V rostlinné výrobě se zaměřujeme převážně na výrobu krmiv pro dobytek, na zbylé výměře je pěstována potravinářská pšenice. Naším cílem je pomocí osevního postupu a různého složení meziplodin, zvýšit biodiverzitu, tvorbu organické hmoty a zásobení půdy prvky pro následující plodinu na našich polích. Díky těmto postupům snížit vstupy chemické ochrany rostlin a umělých hnojiv.

bottom of page